Ski Club Trip CANCELLED

 

This week's Winter Place trip has been canceled due to insufficient paper work and rain perdiction.  Next trip will be as planned, Thurs. Jan 18th

 

 

 

Fifth Block Announcement!

 

Fifth Block will now begin Monday, January 8 from 3:05-4:40 pm.  The initial meeting will take place in the LGI. Students should have signed up with their counselors.  Please ensure students make travel arrangements prior to beginning. 

Monday Jan 8

3:05-4:40

Meet in LGI

Make travel arrangements!

 

 

 

Prom Fashion Show Audition Results

 

PromFashionShow

 

 

Senior Reception Jan. 5

 

Senior reception

 

 

Cap beats Hurricane 68 - 65

 

COUGAR PROUD!

https://www.wvgazettemail.com/sports/prep_sports/basketball/boys_basketball/slow-starting-capital-rallies-past-hurricane/article_1527bf87-d4ce-5957-9504-44b40f286b76.html

vsHurricane

 

 

 

Capital Students win Shawnee Park Logo Contest

 

COUGAR PROUD!

 

Congrats to Jasmine Settle (1st Place) & Dalton Lucas (Runner-Up) for winning the Shawnee Park Logo Contest. 

The Kanawha County Commissioners reviewed 122 submissions from various Kanawha County Schools and these two Capital High School students were chosen as the winners. 

As a result of their efforts, the Capital High School Art Department received an academic scholarship check of $1500.  Their logos will be displayed at the new park and used for marketing purposes for years to come.  

JasmineSettle1stPlace

 

DaltonLucasRunner Up

 

 

 

 

 

The 2017 state track meets Qualifier-May, 19-20

*notes Regional Champion

COUGAR PROUD!

100 Meter Dash

Girls- Curtava Ruffin

Boys- Malcolm Fletcher*, Breece Hoff

200 Meter Dash

Boys- Malcolm Fletcher*, Breece Hoff     

800 Meter Run

Girls-Claire Bailey

   

4x100 Meter Relay

Girls

1)  Curtava Ruffin, 2)Alex Gray, 3)Priscilla Richmond, 4)Haley Snodgrass

Boys *

1)  Malcolm Fletcher, 2)Perry Davis, 3)Jabron Stokes, 4)Breece Hoff

4x200 Meter Relay

Boys *

1)  Malcolm Fletcher, 2)Perry Davis, 3)Jabron Stokes, 4)Breece Hoff

High Jump

Girls- Priscilla Richmond

Boys- Kalin Stanley

Long Jump

Boys- Jabron Stokes

Pole Vault

Girls- Haley Snodgrass*, Megan Bailey,

Shot Put

Girls-Kiauna Facemyer*

Discus Throw

Girls- Ellen” Molley” Short *

Girls Place Fourth in Regional III

Boys Place Third in Regional III